proficio-reh

Rehabilitacja Niemowląt i Dzieci Metodą NDT-Bobath


„Dziecko i jego rozwój traktuje się jako owoc rodziny, jej wewnętrznej biologicznej duchowej twórczości, ponadto jej zadanie, i to zadanie odpowiedzialne” (Sujak, 1992, s.175)


O MNIE

Nazywam się Katarzyna Słupek chciałabym przedstawić Państwu moją osobę. Jestem magistrem fizjoterapii oraz certyfikowanym terapeutą NDT-Bobath, swoją przygodę z rehabilitacją dzieci rozpoczęłam już na studiach, gdzie na licznych praktykach miałam przyjemność poprowadzić nie jedne zajęcia w ich obecności. Tą fascynację rozwijam nieustannie do dziś. W terapii  stawiam sobie za cel wszechstronny rozwój naszych dzieci, pracuję w oparciu o wiedzę oraz doświadczenie. Kompleksową rehabilitację dostosowuję indywidualnie do każdego dziecka łącząc ją z zabawą oraz odpowiednią pielęgnacją we współpracy z rodzicami małych pociech.

Zachęcam do odwiedzania mojej strony internetowej a jeśli zechcą Państwo skorzystać z moich usług będzie mi bardzo miło Państwa poznać.

PROPONUJĘ PAŃSWU KOMFORTOWĄ WSPÓŁPRACĘ Z DOJAZDEM DO DOMU BEZ ZBĘDNYCH

 KOLEJEK I CZEKANIA NA MIEJSCE. 

Zapraszam do oceny rozwoju Waszego dziecka oraz ustalenie odpowiedniego usprawniania terapeutycznego. W skład terapii wchodzi również instruktaż pielęgnacyjny, który jest niezbędny w terapii NDT - Bobath.


Podstawowe reguły stosowane w koncepcji NDT-BOBTH

     1. Rozpoczęcie terapii zanim reakcje patologiczne rozwiną się we wzorce nawykowe.Pamiętamy o plastyczności mózgu, która jest najsilniejsza w pierwszym roku życia człowieka.

     2. Nie kończymy terapii do momentu w którym nie zaobserwujemy chodu spontanicznego.

      3. Podczas trwania terapii pamiętamy o możliwościach fizycznych jakie prezentuje nasze dziecko, ponieważ dostosowujemy terapię do możliwości tak by stała się ona przyjemnością. Sposób prowadzenia jest dostosowany do tempa dziecka, gdyż ważne jest by dziecko miało możliwości wykonać ruch same. Stopniujemy ruch i powtarzamy sekwencje ruchowe w trakcie trwania całej terapii.

      4. Opieramy się na różnorodności wzorców ruchowych. Ponadto punkty kluczowe stosujemy zarówno do prowadzenia ruchu jak i wyhamowania wzorców patologicznych.

 


 
główne założenia

Główne założenia i zasady usprawniania w koncepcji NDT - Bobath obejmują:

 • Wpływanie na napięcie mięśni
  poprzez posługiwanie się odpowiednimi technikami: obniżanie, podwyższanie lub normalizowanie napięcia mięśniowego.
 • Nauka ruchów 
  w najbardziej zbliżonej jak to możliwie formie do prawidłowej za pomocą punktów kluczowych jakimi są głowa, obręcz barkowa oraz obręcz miedniczna.
 •  Zadbanie o utrzymanie ruchomości w stawach i elastyczności mięśni.
 • Dążenie do samodzielności pacjenta w życiu codziennym
  poprzez nauczanie niezbędnych dla niego funkcji.
 • Wykorzystanie oraz utrwalanie zdobytych umiejętności ruchowych w codziennym życiu.
 • Hamowanie odruchów, które są zaobserwowane poza okresem ich fizjologicznego występowania.               Takich które stały się przetrwałe i nieprawidłowe.
 • Prawidłowe ukierunkowanie rozwoju psychoruchowego niemowląt i dzieci.
 • Dążenie do poprawy jakości posiadanych już umiejętności.
 • Zapewnienie różnorodności i zmienności ruchów                                                           co stanowi stymulację dla poprawy        funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego.


Dla kogo?

Zapraszam do współpracy w przypadku, gdy Państwa dziecko:

 • prezentuje opóźnienie rozwoju psychoruchowego,
 • odgina nadmiernie główkę do tyłu,
 • prezentuje asymetrię ułożeniową (stale patrzy w jedna stronę lub stale wygina się w jedną stronę),
 • prezentuje nieprawidłowe napięcie mięśniowe, silnie zaciska piąstki i pręży nóżki, niechętnie leży na brzuchu lub ma drżenie kończyn,
 • jest przedwcześnie urodzone.

Terapia jest także wskazana w przypadkach, gdzie występują różnego rodzaju nieprawidłowości w zakresie budowy i funkcjonowania aparatu ruchu, które obejmują:

 1.  zaburzenia neurologiczne (np. mózgowe porażenie dziecięce),
 2. zaburzenia nerwowo-mięśniowe (np. dystrofia mięśniowa, zaniki rdzeniowe mięśni),
 3. wady genetyczne (np. Zespół Downa),
 4. opóźnienie rozwoju psychoruchowego,
 5. przetrwałe asymetrie,
 6. wady rozwojowe mózgu i rdzenia kręgowego.

 


Polub mnie na Facebooku!